Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Caut numele unui film, va rog sa ma ajutati

3 participanți

In jos

Caut numele unui film, va rog sa ma ajutati Empty Caut numele unui film, va rog sa ma ajutati

Mesaj  nilatac83 Dum Oct 24, 2010 6:30 am

Sper ca am nimerit sectiunea coreta pentru ca:
Caut un film pe care l-am vazut acum ceva vreme si nu stiu in ce an a fost facut, cum se numea, numele niciunui actor care a jucat in film
In speranta ca ma poate ajuta cineva care a vazut filmul stiu ca este drama, cel mai probabil lansat din anul 2000 incoace si pot sa povestesc cam despre ce era vorba in el.

Actiunea are loc in America, intr-un liceu aflat la periferia unui oras mare. In acel liceu elevii faceau ce vroiau, proveneau din familii cu probleme sociale din diverse comunitati de negri, asiatici, albi, etc.
In liceu vine o profesoara tanara noua, dedicata meseriei care preia o clasa de elevi cu probleme de: personalitate, comunicare, sociale etc. Unii dintre ei fac parte din gasti urbane rivale, exista o tensiune mare intre ei si in plus nu aveau respect pentru nimic, cu atat mai putin fata de profesori.
In timp profesoara reusesti sa-i faca un grup unit prin diverse metode cum ar fi: le da celor care vor cate un jurnal pe care il au de completat cu lucruri despre ei, ce simt, ce fac, viata lor, pana la sfarsitul anului ca tema. Le preda lectiile intr-un mod in care ei le inteleg aratandu-le ca nu este afona fata de muzica rapp si hip hopp. Are loc un incident cu tendinte naziste si le explica ce a fost si ce a insemnat pentru omenire holocaustul etc.
Filmul a fost inspirat dupa un caz real iar profesoara respectiv a reusit sa arate problemele care existau in sistemul de invatamant american si practic acela a fost cazul care a schimbat intreg sistemul astfel incat indiferent de nationalitate toti tinerii americani sa aiba acces la un sistem educational decent si care sa ofere sanse egale pentru continuare studiilor mai departe.
Cred ca pana atunci liceile erau ierarhizate si impartite pe licee de elita, bune si mai putin bune iar fondurile erau repatizate pe masura astfel exista o segregare a categoriilor sociale.

Spr sa ma puteti ajuta cu numele filmului iar daca am gresit sectiune rog operatorii sa mute threadul in sectiunea corecta, multumesc.

nilatac83
Million Dollar Baby

Mesaje : 2
Data de inscriere : 24/10/2010

Sus In jos

Caut numele unui film, va rog sa ma ajutati Empty L-am gasit

Mesaj  nilatac83 Dum Oct 24, 2010 7:06 am

Dupa ce-am cautat toata ziua pe imdb si cinemagia am reusit sa-l gasesc, filmul se numeste Freedom Writers (2007)
Cred ca se paote inchide threadul.

nilatac83
Million Dollar Baby

Mesaje : 2
Data de inscriere : 24/10/2010

Sus In jos

Caut numele unui film, va rog sa ma ajutati Empty cine ma poate ajuta?

Mesaj  alexop Dum Ian 15, 2012 7:42 am

Cine ma poate ajuta cu un nume de film, vechi. vazut prin 97-98.
Pe net am tot cautat si nu am gasit. Am incercat sa imi amintesc numele filmului dar nu am reusit. Ceva de prin film imi amintesc. era vorba despre un diamant. care ajunge sa fie inghitit de un strut. actiunea nu stiu exact unde se petrece Africa sau Australia. Filmul este o comedie care imi aminteste de copilarie. Daca stie cineva ceva rog sa lase mesaj. Multumesc!
(Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, rog moderatorul sa mute postarea)

alexop
Million Dollar Baby

Mesaje : 1
Data de inscriere : 15/01/2012

Sus In jos

Caut numele unui film, va rog sa ma ajutati Empty Filmul cu diamantul inghitit de strut

Mesaj  livemy Lun Ian 23, 2012 1:10 am

The Southern Star (1969) cu Ursula Andress

livemy
Million Dollar Baby

Mesaje : 2
Data de inscriere : 13/04/2010

Sus In jos

Caut numele unui film, va rog sa ma ajutati Empty Re: Caut numele unui film, va rog sa ma ajutati

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum